Dates: September 27th, 2019 - November 14th, 2019

Location: Bursa

Syllabus: https://github.com/dkapper01

Lorem ipsum dolor amet adaptogen vegan readymade vaporware VHS ramps try-hard plaid twee pabst lumbersexual man bun. Put a bird on it enamel pin four dollar toast franzen VHS kale chips cardigan raw denim salvia viral readymade bicycle rights. Marfa blue bottle leggings sustainable banh mi, dreamcatcher shaman brunch direct trade cray cronut put a bird on it yuccie. Tattooed intelligentsia gastropub brooklyn vice woke coloring book tote bag. Pitchfork hella plaid, crucifix cray lo-fi ennui. Try-hard gentrify tousled taxidermy af heirloom unicorn artisan waistcoat hot chicken bitters kogi letterpress. Kale chips bitters affogato freegan fam gluten-free mixtape air plant hexagon man bun taiyaki lo-fi.

Trainer
Altan Sar
Manisa Celal Bayar Üniversitesi Tarih Bölümü'nden 2017'de mezun oldu. Bir çok STK’ da gönüllülük yaptı..İlk Fırsat 2018 katılımcısı olarak 1 yıl süreyle TEGV'de Ateşböceği Öğrenim Birimi Yöneticisi olarak çalıştı. Kodluyoruz Derneği'nde Proje Asistanı olarak görev alıyor.
Trainer
Ece Kamar
Ece Kamar is a senior researcher at the Adaptive Systems and Interaction group at Microsoft Research Redmond. She earned her Ph.D. in computer science from Harvard University where she was advised by Barbara Grosz. While at Harvard, she was awarded the Robert L. Wallace Prize Fellowship and Microsoft Research Graduate Research Fellowship. Her thesis focused on models and algorithms for effective human-computer teamwork. Ece’s research is inspired by real-world problems with freedom to pursue long-term challenges in AI and lies at the intersection of AI and people.
Trainer
Gulcan Yayla
ODTÜ Endüstri Mühendisliği’nden mezun olduktan sonra Eczacıbaşı Holding’te stratejik planlama üzerine görev aldı. Amerika’da tam burslu olarak MBA ve Master of Social Work eğitimi ve Washington DC'de Malala Fonu ve Dünya Bankası'ndaki çalışmalarından sonra şu an Türkiye'de Kodluyoruz için çalışıyor.
Assistant Trainer
GÖKHAN ÖZTÜRK
Mobil Uygulama Geliştirme alanında uzun yıllardır çalışıyor. "Akbank Direkt Mobil" uygulamasında Takım Liderliği yaptı, şu anda Demirören Holding’te uygulama geliştiriyor. Bilişim sektöründe kişilerin eğitimleri için gönüllü olarak pek çok eğitim içeriğine katkı sunmakta.