Biz her bireyin eşit olduğuna ve herhangi bir ayrıcalığa gerek duymadan dilediğimiz alanda eğitim alabilmemiz gerektiğine inanıyoruz. Bunun için de şanslıyız ki değişen teknolojilerle birlikte, kodlama öğrenmek isteyenler için pek çok kaynak ulaşılabilir durumda.

Bu kaynağı “Kodlama öğrenmek istiyorum; ama nereden başlayacağımı bilmiyorum” veya “Kodlama biliyorum; ama bilgimi nasıl ilerletebilirim?” diyenler için hazırladık. Her birey için farklı bir öğrenme şekli, hedefleri ve süresi olduğunun farkındayız; umuyoruz ki burada tanıttığımız kaynaklar herkesin eğitimini kendisine göre şekillendirmesine de yardımcı olacak. Eşit eğitim hakkı için, burada listelediğimiz kaynakların ücretsiz olmasına da özen gösterdik.

Ne yazık ki online ve ücretsiz kodlama eğitiminde Türkçe kaynaklar henüz çok kısıtlı; ancak aşağıda bildiklerimizi listeledik. Eğer sizin de “herkes öğrensin” diye paylaşmak istediğiniz başka Türkçe kaynaklar varsa ya bu Google dokümanına yorum yazabilirsiniz ya da info@kodluyoruz.org’a e-posta gönderebilirsiniz.

Türkçe kaynaklardan sonra, deniz derya olan İngilizce kaynakların da listesini başlangıç seviyesi ve ileri seviye olarak ayrılmış şekilde sunduk.

Bu kaynağın herkese yararlı olması dileğiyle, mutlu öğrenmeler!